Lokální ekonomika jako klíč k rozvoji obcí
10. 6. 2026
Dne 10. června 2026 se v hodonínském sále Sál Evropa uskutečnil seminář pro obce s názvem „Lokální ekonomika jako klíč k rozvoji obcí“. Na akci byli pozváni zástupci obcí okresů Hodonín a Břeclav a správního obvodu obce s rozšířenou působností Bučovice.
Pořadatelem semináře byl sekretariát Regionální stálé konference pro území Jihomoravského kraje ve spolupráci s Odborem regionálního rozvoje Krajského úřadu Jihomoravského kraje. Cílem semináře bylo seznámit účastníky s možnostmi podpory a rozvoje lokální ekonomiky a představit příklady dobré praxe z oblasti spolupráce obcí, podnikatelů a dalších aktérů regionálního rozvoje.
Seminář zahájil úvodním slovem náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Marek Sovka.
Následovalo vystoupení Jana Lachouta z Krajského úřadu Jihomoravského kraje, který představil hlavní změny v oblasti politiky soudržnosti související s přípravou programového období 2028+ a připravovanou Strategii rozvoje Jihomoravského kraje 2028+. Na jeho prezentaci navázal Martin Hudec z Odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Jihomoravského kraje, který se zaměřil na vývoj ekonomických subjektů v regionech příležitosti Hodonín, Břeclav a Bučovice. Součástí prezentace byly také údaje o vyjížďce obyvatel za zaměstnáním. Po vystoupeních zástupců kraje následovalo devět odborných prezentací pozvaných hostů.
- Radek Hořák, ředitel kontaktního pracoviště Úřadu práce ČR v Hodoníně informoval o aktuálním vývoji nezaměstnanosti v okrese Hodonín. Součástí jeho vystoupení bylo rovněž představení nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti a možností podpory uchazečů o zaměstnání.
- Alena Krejčí, ředitelka Centra pro cizince Jihomoravského kraje představila aktuální situaci v oblasti integrace zahraničních pracovníků a jejich postavení na trhu práce. Věnovala se také možnostem podpory, které centrum nabízí obcím a dalším institucím.
- Markéta Kostelecká, ředitelka Okresní hospodářské komory Hodonín představila činnost komory a její dlouhodobou spolupráci s veřejnou správou, zejména s Jihomoravským krajem a městy Hodonín a Kyjov. Přiblížila aktivity zaměřené na podporu podnikatelů, obcí i škol a informovala o aktuálních dotačních příležitostech.
- Dominik Urban, regionální koordinátor Technologické inkubace pro Jihomoravský kraj a Kraj Vysočinu agentury CzechInvest představil služby agentury určené municipalitám. Pozornost věnoval zejména databázi nemovitostí a brownfieldů, která slouží investorům a zájemcům o revitalizaci území. Součástí prezentace byly také informace o možnostech konzultací projektových záměrů a vzdělávacích aktivitách realizovaných prostřednictvím online akademie CzechInvestu.
- Maxim Dužek, spoluzakladatel vzdělávacího programu Podnikni to! zahájil své vystoupení představením aktuálních trendů na trhu práce a dopadů umělé inteligence na veřejný i soukromý sektor. Následně představil vzdělávací programy organizace zaměřené na rozvoj podnikatelských dovedností a praktické využití moderních technologií.
- Miluše Těthalová, kariérová poradkyně Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu představila aktivity organizace zaměřené na podporu nadaných žáků a studentů a další rozvojové programy realizované v regionu.
- Dagmar Peřinová, zástupkyně ředitele a vedoucí týmu participace Jihomoravské agentury pro veřejné inovace představila činnost agentury a možnosti podpory obcí v oblasti inovací, vzdělávání, mentoringu a odborného poradenství při přípravě a realizaci rozvojových projektů.
- Tomáš Jurčeka, ředitel regionálního centra pro Zlínský a Jihomoravský kraj Státního fondu podpory investic představil aktuální činnost fondu, zejména projekt Obec ON, který poskytuje poradenské služby obcím a dalším subjektům.
- Miroslav Novák, starosta města Pohořelice přiblížil rozvoj města z pohledu podpory podnikání a investic. Ve své prezentaci vyzdvihl strategickou polohu města, která přispívá k příchodu nových investorů a podnikatelských aktivit, a představil konkrétní opatření, jež město využívá k podpoře svého dlouhodobého rozvoje.
Pořadatelé děkují všem přednášejícím za jejich odborné příspěvky a sdílení zkušeností z praxe. Poděkování patří také starostům, starostkám a dalším zástupcům obcí, kteří si našli čas k účasti na semináři a aktivně se zapojili do diskuse.

